Bartosz Wojciechowski - działacz, publicysta.

Bartosz Wojciechowski

By mówić o tym co jest dla mnie i dla nas wszystkich niezwykle ważne

Kim jestem

Jestem publicystą, uczniem VIII LO w Poznaniu. Od kwietnia 2020 jestem członkiem Ruchu Szymona Hołowni (Polska 2050)

Mój cel

Chciałbym opowiadać o polityce i o społeczeństwie – o tym co jest dla mnie i dla nas wszystkich niezwykle ważne!

Moje projekty

Mam okazję realizować kilka projektów. Oprócz tego bloga prowadzę kanał na YouTube „Bartosz Wojciechowski” oraz aktywnie działam na wielu innych płaszczyznach.

Bartosz Wojciechowski - bloger, publicystyka, społecznik, aktywista, Poznań, Polska 2050

Bartosz Wojciechowski

Bloger, Publicysta, SPołecznik, #POLSKA2050
  • Od 4.12.2020 członek stowarzyszenia Polska 2050
  • Od listopada 2020 bloger web developer w gazecie „Kongresy”
  • Od listopada 2020 lider ds. debat i dyskusji w „Pokoleniu 2050”, inicjator i pomysłodawca projektu „Rozmowy na pokolenie”
  • Od kwietnia 2020 związany z Ruchem Szymona Hołowni – Polska 2050
  • Od lipca 2019 prowadzi blog o tematyce społeczno-politycznej
  • Od lutego 2019 prowadzi publicystyczny kanał na YouTube i social media
  • Działalność w Samorządzie Uczniowskim – wiceprzewodniczący Szkolnej Rady Uczniowskiej VIII LO w Poznaniu (od listopada 2019 do listopada 2020)

SPOŁECZNIK

Moja działalność

Działalność w społeczeństwie obywatelskim jest dla mnie czymś niezwykłym, bo daje okazję do spotkania, ciekawej rozmowy, wyjścia poza własne ograniczenia.

Bartosz Wojciechowski - debata VIII LO Poznań

Jak to się zaczęło…


Jak daleko sięgam pamięcią zawsze interesowałem się polityką i społeczeństwem. Działanie, praca z ludźmi to moja pasja. Głęboko wierzę, że polityka i działalność społeczna to jest coś, co może prawdziwie łączyć i zbliżać do siebie ludzi. Miałem okazję obracać się w wielu środowiskach, działać w różnych grupach i pracować z wieloma osobami. Dzięki temu stałem się otwarty na drugiego człowieka i na jego poglądy. To niezwykle smutne, gdy język debaty, którą już często trudno nazywać debatą, zaostrza się. Coraz częściej rozmowa staje się kłótnią, pojawia się mowa nienawiści i padają fałszywe oskarżenia. Przez to wszystko podziały społeczne się powiększają.

Friday for future - Bartosz Wojciechowski

Czas na działanie

Na to wszystko nakłada się fakt, że coraz mniej osób angażuje się w działalność publiczną, a polityka staje się tematem tabu. Zawsze staram się mówić o społeczeństwie obywatelskim i sam w nim uczestniczyć. Staram się angażować jak najbardziej i mówić o tym co dla mnie ważne, dlatego właśnie powstał mój kanał na YouTube „Bartosz Wojciechowski” i ten blog. Martwi mnie to, że tak mało osób angażuje się w działalność społeczną… Jest tyle protestów, fundacji, aktywności, w które można się zaangażować, ale jest niestety mało tych, którzy chcą w nich działać.

Żyjemy w demokratycznym, wolnym państwie, a polityka naprawdę nie musi być ogniwem zapalnym. Działajmy, angażujmy się w to co jest dla nas słuszne! Jak powiedział opozycjonista za czasów PRL, Jacek Kuroń: „Zamiast palić komitety zakładajcie własne”.

Chętnie rozmawiam o polityce, ale niestety wiele osób unika tego tematu jak ognia. Rozmowa o polityce może być czymś niezwykle ciekawym i inspirującym. Polityka to nie wieczna kłótnia i obrażanie, ale dyskusja i dialog. Mamy różne zdania na jakiś temat, różne wizje państwa? Świetnie, może uda nam się wyciągnąć z obydwóch stron to co najlepsze, a może stworzymy złoty środek, który może nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, ale taki co zaakceptuje wielu.

Może jest mi trochę łatwiej, jestem centrystą, wspieram chadecję – myśl złotego środka w polityce, stworzona w XVII wieku, w trudnej sytuacji politycznej. Teraz w obliczu tak wielu skrajności, wydawałoby się, że trzeba po prostu porozmawiać.

Czuję się współodpowiedzialny za to co mnie otacza, za społeczność którą tworzę wraz z moimi przyjaciółmi, ale także za cały kraj, którego przedstawicieli można wybierać w wolnych, demokratycznych wyborach. Uważam, że mówienie o tym co jest dla mnie i dla nas wszystkich ważne, jest obowiązkiem, wynikającym choćby z patriotyzmu, ale także z empatii i poczucia odpowiedzialności.

Z tego właśnie powodu staram się, w miarę swoich możliwości, jak najmocniej angażować się w społeczeństwie obywatelskim. To jest mój cel i moja misja – aby rozmawiać o tym co dla nas wszystkich najważniejsze!

Patrzeć na świat z innej perspektywy

Wartości

Bartosz Wojciechowski - debata VIII LO Poznań

Polityka jest o nas

Polityka zarówno lokalna jak i globalna musi się opierać na ludziach, na ich historiach.

Energia

Z energią i determinacją można zdobyć każdy szczyt!

Otwartość

Wszystko zaczyna się o otwartości, otwartości na każdego, niezależnie jakie ma poglądy, opinie – wyjście na przeciw zaczyna się od otwartości

Wysłuchać każdego

Tego bardzo brakuje i tego potrzeba. Wysłuchać drugiego człowieka, zrozumieć jego myśli, problemy.

Rzeczywistość będzie taka jaką ją zbudujemy

Cele

1. Zbudować wspólnotę

Wspólnoty brakuje, gotowości do wysłuchania drugiego człowieka. Różnice były są i będą, ale zawsze potrzebny jest dialog. Dialog, który nie będzie tylko wzajemnym wysłuchiwaniem się, swoich racji i argumentów, ale prawdziwą rozmową.

Tą wspólnotę musimy budować na wielu płaszczyznach: systemowej, politycznej i społecznej.

Systemowo konieczne jest stworzenie przestrzeni do jeszcze łatwiejszej działalności organizacji pozarządowych, w szczególności organizacji tworzonych przez młodych.

Politycznie – politycy, społecznicy, aktywiści i publicyści, którzy biorą udział w dyskusji publicznej stoją przed zadaniem pokazania, że pomimo różnic, pomimo tego, że nie zawsze uda się osiągnąć kompromis, można usiąść razem do stołu i podać sobie rękę.

Społecznie – warto pomiędzy nami, w naszych codziennych relacjach pokazać, że możemy ze sobą rozmawiać. To właśnie w tych najmniejszych wspólnotach, wśród naszych przyjaciół, rodziny, znajomych mamy niezwykła szansę, aby mówić o tym co dla nas ważne

2. Wzmocnić społeczeństwo obywateli

Silne społeczeństwo obywatelskie to podstawa działania każdego państwa. Trzeba odbudować poczucie obywatelskiej sprawczości – pokazać, że to właśnie od nas, obywateli zależy nasze otoczenie, nasza lokalna społeczność.

Jednocześnie należy zmienić wektor tej działalności, w myśl nowego, świadomego Aktywizmu 2.0

3. Pokazać głos młodych w polityce

Głos młodych w polityce musi być widoczny na płaszczyźnie społecznej i systemowej. Można to zrobić poprzez aktywny udział w sferze społeczno-politycznej, nas, osób młodych zarówno na zasadzie czynnych jak i biernych praw wyborczych.

Politykę trzeba prowadzić świadomie, w perspektywie lat, „myśląc o pokoleniu, nie kadencji”

4. Zwiększyć świadomość społeczną

U podstaw każdego społeczeństwa musi stać skuteczna, nowoczesna i otwarta edukacja. Edukacja, która oprócz przekazywania podstawowej wiedzy da narzędzia do samodzielnego rozwoju oraz która przygotuje do pracy i aktywności społecznej.

Szczególnie ważną sferą jest edukacja obywatelska, która warto realizować także w duchu społeczeństwa obywatelskiego.